вторник, 17 ноември 2009 г.

По-изгодни ипотечни кредити от Уникредит Булбанк


До края на годината УниКредит Булбанк ще отпуска на клиентите си ипотечни заеми при по-ниска, фиксирана лихва от 6.58% за първата година. С кредита клиентите могат да финансират покупка на имот, строителство или ремонт.

„Следим внимателно развитието на банковия ипотечен пазар от началото на годината, както и донякъде вялата търговия с недвижими имоти. Фактът, че въпреки опасенията за криза в отрасъла, все пак ипотечните кредити растат, а не спадат, ни кара да предприемем по-активна кредитна позиция, като в същото време отчитаме и икономическата реалност на спадащи доходи.

За да подкрепим нашите клиенти, желаещи дори и в момента да инвестират в жилищни имоти при затруднената икономическа обстановка, ние смятаме, че един жест към тях, а именно ниски вноски в следващите 12 месеца, ще е от полза както за тях, така и за банката.", коментира Любомир Пунчев, член на Управителния съвет и директор „Банкиране на дребно" на УниКредит Булбанк Предлаганата лихва от 6.58% за първата година е една от най-ниските на пазара.

Сред другите предимства на новото предложение на УниКредит Булбанк е липсата на наказателна такса при предварително погасяване на кредита. Клиентите могат да избират срок на изплащане до 35 години, намаляващи или анюитетни вноски, както и възможността за ползват гратисен период по главницата. Банката финансира до 85% от пазарната оценка на имота.

Всички, които кандидатстват за кредит до края на годината ,ще получат и кредитна карта без такса за поддръжка за първата година, безплатно издаване на най-сигурната дебитна карта на пазара V PАY и безплатно ползване на услугата Булбанк Онлайн за една година.

Допълнително предимство за клиентите на УниКредит Булбанк е специалната програма "Сподели и спести". Всеки кредитополучател, довел нов клиент, който усвои заем, може да спести до едно лихвено плащане. Няма ограничение за броя на доведените клиенти.

* ГПР - 10.17%. при кредит 40 000 EUR със срок на погасяване с анюитетни вноски 10 г., лихва за останалия период след първата година - 8.58% (стойност към датата на сключване на договора за кредит) и включени разходи за застраховка „Живот" и имуществена застраховка.


Източник: Profit.Bg

София основен двигател на пазара на имоти през октомври


Активността на пазара на имоти у нас през октомври 2009 г. като цяло е с 31% по-висока спрямо предходния месец, що се отнася до реализирани сделки, сочат данни на агенцията за имоти Бългериан Пропертис. До 25 октомври сделките се движeха с еднакъв темп като тези през септември и в последните дни на месеца се реализираха 30% от общия брой сделки за октомври. Така октомври е вторият по активност месец за 2009 г. след юни.

Октомври винаги е бил най-активният месец за пазара на имоти от последното тримесечие на годината, както и един от най-успешните месеци за цялата година, коментират от компанията. Октомври 2008 г. беше последният активен месец, преди кризата да донесе на имотния пазар половин година с непрекъснат спад в обема на сделките.

Основният двигател на пазара през октомври бяха покупко-продажбите на жилищни имоти в София. Сделки в София през октомври се сключваха на нива от 750 до 900 евро на кв.м, а като общи цени - между 55 хил. и 65 хил. евро, сочат данните на агенцията.

Във Варна от два месеца вече реално се случват сделки, докато преди това пазарът беше замрял. От Явлена също отчетоха раздвижване на пазара на имоти през есента.

Спадът в цените в София на база реално сключени сделки на агенцията е с около 24% спрямо първото тримесечие на годината. За първото тримесечие на 2009 г. апартаменти в София са се продавали средно на 1050 евро на кв. м, за второто - на 1020 евро на кв. м, за третото - на 945 евро на кв.м, а през октомври средните стойности са около 800 евро, според данните на агенцията. Данните показват, че най-сериозен спад в цените на имотите в София е имало през месеците след юни, допълват от компанията.

Спадът в средните цени на реализираните сделки в София за 2009 г. спрямо 2008 г. е дори по-голям – 38,5%, тъй като за 2008 г. те бяха 96 200 евро, а до октомври 2009 включително апартаменти в София се продаваха на средна стойност от 59 100 евро.

Понижението на броя реализирани сделки през октомври 2009 г. спрямо октомври 2008 г. е около 35%.

Покупките на имоти през 2009 г. минаха под знака на нуждата от използване за собствени нужди - първо жилище, смяна на жилището с по-добро, първи ваканционен имот в ски или морски курорт или къща на село. Рядко се срещат купувачи, които купуват само с цел инвестиция.

Ноември и декември статистически през годините винаги са били с по-малко реализирани сделки и довършване на започнатите покупко-продажби, с изключение на 2006 г. преди влизането на България в ЕС. Предстои да видим дали това ще важи и по време на кризата.

Все повече от купувачите, които изчакваха да видят какво ще се случи на пазара през 2009 г., вече считат, че е дошло време да направят избор, допълват от компанията.

Пазарът на жилищни наеми в София също претърпя корекции в цените. За октомври 2008 г. средните наемни цени на база реализирани сделки (само от конкретната агенция) в столицата са били 670 евро. Година по-късно, през октомври 2009 г., средните цени на реализираните сделки с наеми (пак само от агенцията) в София са 480 евро (28% спад), а вече все по-често се срещат оферти за наеми под 300 евро.

Цялостен поглед към всички оферти (не само чрез конкретната агенция) показва, че всъщност има такива и на доста по-ниски нива от посочените.

Източник: Investor.Bg

четвъртък, 12 ноември 2009 г.

Ще конфискуват имущество над 60 000 лв. без да се чака присъда


Комисията „Кушлев” ще може да конфискува имущество на стойност над 60 000 лв. на всеки български гражданин, който не може да докаже доходи за придобиването му. Това предвижда проект за нов Закон за конфискация на незаконно придобитото имущество. Имотите ще се конфискуват без да е необходимо да се чака присъда. Промените в Закона за конфискацията и в Наказателно процесуалния кодекс бяха представени от министъра на правосъдието Маргарита Попова.

В няколко поредни доклада на Европейската комисия са констатирани като проблем за България нарастващите случаи на необяснимо богатство и липсата на разпоредби, които да позволят на държавата да се справи с тези случаи на парадиращо богатство. В новия закон заляга един основен принцип – презумцията, че имущество, за което лицето не може да обясни от къде го има и да докаже доходи за него, се счита, че е придобито по незаконен начин. Вече няма да се чака присъда, а производство в комисията „Кушлев” ще започва по сигнали на граждани и организации, самосезиране и при констатиран конфликт на интереси. Въвежда се праг от 60 000 лв. – ако лицето не може да обясни имущество за над тази сума, комисията внася в съда искане за конфискацията му. Доходите на лицата ще се проверяват за 25 години назад.

В измененията на НПК се е работило в три основни насоки – опростяване процеса на доказване, ограничаване на формализма и разширяване правата на участниците в процеса. Вече и полицаите ще могат да извършват действия по разследването, а извършените от един орган действия ще се зачитат по делото, без да е необходимо да се повтарят. Информацията от специалните разузнавателни средства ще се използва за разкриване на престъпления. Разследванията на ОЛАФ ще се ползват директно по делата, а по процесите ще се включва и резервен служебен защитник, за да не се отлагат делата. Министерството разработва регламент и за участието на агента под прикритие в процеса.

Източник: Dir.Bg

сряда, 11 ноември 2009 г.

От догодина имотните сделки ще се плащат само по банков път

От 1 януари 2010 г. всички разплащания по имотни сделки ще се осъществяват само по банков път, предвиждат промени в Закона за нотариусите и нотариалната дейност, изготвени от Министерството на правосъдието, които правителството ще обсъди на днешното си заседаниe.

От догодина всяка сделка, за която няма документ за преведени средства на банкова сметка, ще бъде смятана за нищожна.

Целта на законодателната промяна е да се предотвратят възможностите за използването на сделките с недвижими имоти за пране на пари, както и да се противодейства на имотните измами.

Преди да изповяда сделката, нотариусът ще може да провери дали около имота има възбрани, ипотеки, искови молби или други обстоятелства около имота. Едва след това парите ще се превеждат на продавача.

Пред нотариуса продавачът и купувачът ще посочват банката и сметката, по която ще извършват плащанията (еднократно или разсрочено) по между си.

Това може да е специална банкова сметка на нотариуса или сметка в избрана от тях банка.

Условията за внасяне на сумите по специалната банкова сметка на нотариуса и за нареждания за плащания от нотариуса ще се уреждат с писмено споразумение между нотариуса и страните по сделката. Предвидено е да не се допуска принудително изпълнение върху паричните средства по специалната банкова сметка за задължения на нотариуса, за да се запазят интересите на страните.

Законопроектът представлява преход към цялостна уредба на отношенията, свързани с разплащанията по възмездни сделки и контролът върху тях, които предстои да се регламентират с отделен специален закон за депозитната каса.

Според правосъдния министър Маргарита Попова новата процедура ще възпрепятства измамите с недвижими имоти, тъй като не може да се симулира в пълномощни, разписки или в самите нотариални актове, че сумата е получена.

Източник: Expert.Bg

вторник, 10 ноември 2009 г.

Инвеститори обещават изгодни схеми за покупка на жилища

Инвеститорите са готови да предоставят иновативни схеми на финансиране на купувачите на жилища, обявиха на конференцията за недвижими имоти и инвестиции BalREc – Awaiting Recovery.

Състоянието и перспективите пред пазарите на жилищни и ваканционни имоти, офисни, търговски и логистични площи бяха коментирани паралелно на изложението за недвижими имоти BalREx в рамките на Есенната седмица на недвижимите имоти – Balkan Property Week на 5 и 6 ноември 2009 г. в Кемпински Хотел Зографски, София.

„Актуалният период е труден за инвеститорите, но много добър за хората, които искат да закупят имот, защото имат възможност да направят добър избор на изгодна цена. За да облекчат клиентите си, инвеститорите са готови да предложат схеми за финансиране на изгодни цени. Вярвам, че сега е моментът всички играчи на пазара да бъдат активни”, коментира Яел Арнън, директор Маркетинг и бизнес развитие в AFI Europe Bulgaria.

Сред ключовите послания, около които се обединиха участниците в отделните панели са необходимостта от държавни политики за облекчаване условията за покупка и наем на жилища и стимулиране на пазара, подобряването на инфраструктурата с цел осигуряване на по-лесен достъп до ваканционните имоти, облекчаване на визовите режими при ри ваканционните имоти, за да се насърчи туризмът.

Добрата локация е един от факторите, които предопределят избора на офис пространство. Важно е да се инвестира в екологични технологии, защото те очертават бъдещето на сегмента на офис площи, категорични бяха участниците.

Според тях при търговските площи е важно да се намери диалог между позициите на наематели и инвеститори. Професионалният мениджмънт допринася за успеха на търговските обекти.

Диалогът между брокери, инвеститори и местна власт е ключът към използването на потенциала и устойчивото развитие на сегмента на индустриални и логистични площи.

Панелът, посветен на жилищния сегмент от пазара на недвижими имоти, дефинира настоящия момент като подходящ за покупката на нов дом поради изгодните условия, които инвеститорите предлагат.

Въпреки оптимизма си участниците се обединиха около позицията, че е нужна целенасочена политика от страна на държавата за облекчаване закупуването на жилища от младите семейства. По този начин домовете ще бъдат по-достъпни, което ще облекчи хората, а развитието на пазара ще бъде стимулирано, коментира Мирослав Бейков, изпълнителен директор на Статус имоти АДСИЦ.

„Като възможни решения са законодателна рамка, изгодни финансови схеми и партньорство между частни и публични институции, като съвкупността от тези мерки би довела до наемни нива от 2 евро/ кв. м. на месец”, каза Волфганг Аман, директор на Института за недвижими имоти, строителство и жилища (IIBW) във Виена, Австрия.

Възможните мерки за насърчаване на пазара на ваканционни имоти бяха във фокуса на вниманието на участниците в панела, посветен на сегмента. Говорителите насърчиха търсенето на начини за облекчаване на визовия режим, съобразено с изискванията на еврочленството на България, освен това облекчаване на достъпа до България като дестинация за почивка или закупуване на втори дом.

"Важно е да се дефинира каква дестинация иска да бъде България. Трябва да се привлекат клиентите, които ще плащат за качествен туризъм”, каза Юлиян Георгиев, управляващ партньор на SimpliBulgaria.

Трета препоръка към подобряване на ваканционния сегмент от пазара беше комплексите да се ориентират към екологична архитектура и по-ниско застрояване, коментира арх. Стефан Добрев от студио Стефан Добрев Архитектура и Дизайн.

Като реализиран добър проект беше посочен Oasis Resort&SPA в Лозенец. Той е един от малкото комплекси, които продължават да извършват активни продажби, включително на цени от 3 800 евро/ кв. м. за най-качествените и луксозни части от комплекса.

Общото мнение на участниците в панелната дискусия беше, че планираното изграждане на качествени комплекси е посоката за развитие на ваканционните имоти.

Участниците в панела за офис площи бяха позитивно настроени за средносрочното развитие на сегмента.

„След първоначалното замиране на пазара на офис площи в началото на тази година вече навлизаме в конкурентна фаза на пазара. Само на бул. Цариградско шосе в София се изграждат 300 000 кв. м. офисни пространства, например, като постепенно ставаме свидетели на все повече сделки по отдаване под наем”, коментира Антон Славчев, мениджър Офис площи и бизнес паркове в Colliers International, България.

Таня-Косева Бошова, изпълнителен директор на Европейски Търговски Център, също изказа позицията, че се наблюдава раздвижване в търсенето и нови сделки на пазара. Като пример тя посочи най-големия офис комплекс в България Европейски Търговски Център, където 50% от площите вече са отдадени под наем. Нейните очаквания са в рамките на следващите две години сегментът да започне постепенно да се възстановява.

Тя посочи и една от основните причини за наблюдаваното в момента раздвижване.

„Настоящият период е уникален за наемателите – те могат да постигнат изгодни наемни нива в нови модерни офиси, наемодателите са по-гъвкави, като включително извършват довършителни работи в пространствата и заплащат разходите по преместване на наемателите”, каза тя.

Косева-Бошова изтъкна едно от основните преимущества на предпочитаните офисните имоти – локацията. Като пример тя посочи бул. Цариграско шосе, който осигурява лесен достъп и затова се налага като новата дестинация на модерните офисни площи в София.

Друг фактор, който спомага за атрактивността на офисите, е дългогодишното партньорство между наематели и наемодатели, коментира Драгомир Марков, мениджър Наеми в АПМ.

„Цените и качествените услуги по пропърти мениджмънт в сградите също са фактори, които наемателите внимателно преценяват”, допълни той.

Според Антон Славчев от Colliers International друга характеристика на имота, която допринася за неговата добавена стойност в очите на наемателите, е устойчивостта.

„В световен мащаб тласък на процеса към търсене на устойчивост се очаква да даде предстоящата климатична конференция в Копенхаген. България не е лидер в тази тенденция, но ще се съобразява с европейските изисквания все по-стриктно”, каза той.

Участниците в панелната дискусия, посветена на търговските площи, очертаха основните фактори, които допринасят за успеха на шопинг моловете. На първо място сред тях е успешното менажиране, коментира Иглика Йорданова, мениджър Търговски площи в Colliers International. Втори критерии за успех на проектите е този концепцията им да се съобразява с изискванията на бъдещите наематели, подчертаха участниците в панела. На трето място стои намирането общ език между инвеститори и търговци и постигането на баланс в интересите, коментира Петър Дончев, маркетинг директор на R.E.S.B. По този начин може да се преодолее разминаването в очакванията на инвеститори и наематели по отношение на финансовите резултати и наемните нива.
„България все още е далеч от оптималния коефициент на търговски площи спрямо броя на населението. Големите международни играчи в ритейла, които започнаха да навлизат на българския пазар, показват много добри резултати в работата си, така че през следващата година предстои интересно развитие в ритейл сектора и в частност при търговските центрове,” прогнозира Иглика Йорданова.

„Ние закъсняхме с изграждането на модерни шопинг молове, като същевременно кризата подрани, за да стигнем до настоящата ситуация,” коментира Иван Велков, регионален мениджър на Raiffeisen Имоти. „Трябваше да бъдем по-консервативни и да си поставяме по-реалистични цели,” допълни той.

Общото мнение на участниците беше, че кризата е оздравила пазара, от който са отпаднали недобре планираните проекти за търговски центове. Тези, които продължават реализацията си, имат много добри възможности да се наложат в столицата и из страната.

Цената на земята и нейната раздробеност са основни спънки пред развитието на сектора на логистични и индустриални площи, коментираха участниците в панела, посветен на този сегмент от пазара на недвижими имоти. Ето защо потенциалът за наваксване и устойчиво развитие е заложен в изграждането на добър контакт между брокери, инвеститори и местна власт.

Източник: Expert.Bg

петък, 6 ноември 2009 г.

Как имотният сектор ще излезе от кризата?

Криза има и тя е факт. Около това становище се обединиха участниците в срещата „Антикризисни решения: какво проработи и къде сгрешихме?" в рамките на конференция BalREc, която се провежда с медийното партньорство на Profit.bg.

Предприемачите трябва да се съсредоточат върху качествени проекти с добра локация и да ги предлагат на приемливи цени, според Атанас Гаров изпълнителен директор на Colliers International.

Цената е един от аспектите, които могат да съдействат за раздвижване в сектора, според Гаров. Сделки няма, защото продавачи и купувачи не могат да срещнат своите интереси в условията на криза.

Банките кредитират и ще продължават да кредитират. Просто в настоящите условия, те са изключително предпазливи и не толкова склонни към риска, според представител на банка Пиреос. В тази насока, всеки от участниците на пазара трябва да поеме своята отговорност, за да се излезе от кризата. Банките правят това посредством мерките срещу лошите ипотечни кредити.

Рискът между банките и предприемачите обаче, трябва да се подели. Не може да се иска финансовите институции да поемат цялата тежест на настоящата среда.

Какво правят банките, за да се излезе от кризата? Те подкрепят предприемачите, на които са отпуснали средства, като ги съветват да насочват своите потенциални клиенти, желаещи да закупят имот към тях. Финансирането на подобни клиенти не може да повиши рисковата им експозиция, която те, така или иначе, вече са поели.

Подобни клиенти са с предимства пред останалите и за финансиране на покупка на имоти. Друго, което съветват кредитираните предприемачи, е да продават на разумни цена.

Те трябва да калкулират средствата, които биха платили за лихви към банката при формирането на цената си и тя да е разумна, допълниха от Пиреос.

Друга насока за излизане от тежката ситуация е държавата да се намеси на сегмента, който бе изоставилa през последните 10-20 години.

Трябва да се участва в проекти съвместно с предприемачите, чрез апортна вноска на държавна земя с гарантирана относително ниска цена за млади семейства, които няма къде да живеят. Подобна цена, например може да е около 650 евро, коментираха представени предприемачи. Така ще се намали цената на предлагане на жилищата, каквото понижение в момента не може да има поради високите цени на парцелите.

Последните проявяват склонност да поевтиняват с много по-ниски темпове в сравнение с цените на имотите, което пък изчерпва потенциала за по-нататъшно понижение в цените на имотите, което да ги направи по-достъпни.


Източник: Profit.Bg

Популярни публикации

Ако Вие търсите да закупите или да наемете имот

Вижте нашите най-атрактивни предложения:


Продажба на имоти - продава имоти до 50 000 EUR!


Имоти под наем - под наем до 300 EUR!


Eксклузивни оферти за продажба на имоти БЕЗ КОМИСИОННА от купувача!



Можете да се информирате за новостите на пазара на недвижими имоти: новини за имоти,

както и за нашите най-нови предложения: последни оферти за имоти


А ако искате да ги получавате редовно и без усилие – абонирайте се за новините и за офертите с вашия RSS рийдър: RSS Новини ; RSS имоти


последни новини

последни оферти в София

Популярни публикации

My "Недвижими имоти" Bundle

търсене в този блог

Headlines

Новини: