вторник, 19 януари 2010 г.

Банкери: Източна Европа започва да се възстановява

Източна Европа ще започне да се възстановява от рецесията през тази година, пише Financial Times (FT), цитирайки интервюта с банкери от водещи финансови институции, инвестиращи в региона. Според Федерико Гицони, който отговаря за развитието на бизнеса на "Уникредит груп" в Централна и Източна Европа, 2010 г. ще бъде година на промените за региона "Уникредит груп" планират да отворят 100 нови клона в Централна и Източна Европа. Кредитният ръст в региона вероятно ще бъде по-нисък от 10%, смята Гицони.

Главният изпълнителен директор на "Райфайзен интернешънъл" Херберт Степич посочва, че банките в Източна Европа работят доходно въпреки влиянието на кризата върху икономиката в региона. И двамата са единодушни, че ръстът на необслужените заеми в региона се забавя и въпреки че е висок, постепенно проблемът ще отшумява. Равнището на лошите кредити в Източна Европа започна да расте миналата година с идването на рецесията.

По данни на Мeждународния валутен фонд в някои страни, като Украйна например, около 25% от всички кредити са проблемни. Фондът отчита, че спадът на общия брутен продукт в региона за 2009 г. е около 7% - доста повече, отколкото свиването на икономиките в Западна Европа. Това е логично предвид зависимостта на региона от износа зад граница. Файненшъл таймс" напомня, че някои страни като България и Румъния ще останат в рецесия и тази година. За България МВФ прогнозира спад на БВП между 1 и 2%. Наскоро "Дау Джоунс" публикува информация, че българското правителство се готви да ревизира нагоре прогнозата си за икономическия растеж на страната тази година.

Източна Европа преодоля финансовия колапс, който застигна региона преди година, благодарение на подкрепата на Европейския съюз и МВФ по-добре от очакваното икономическо представяне в някои ключови страни, както и силното присъствие на западните банки в страните от Централна и Източна Европа, пише изданието.

За кредитните институции рецесията в Източна Европа донесе притеснения за слаби печалби и голям ръст на необслужените кредити. Ето защо Австрия предложи инициатива за гарантирането на местни банкови системи. Според изчисленията на експерти тя би била най-засегната от бум на лошите кредити в Източна Европа, тъй като експозициите й в региона достигат 70% от австрийския БВП. Някои експерти обаче оспорват това твърдение и го считат за невярно.

Те посочват, че в това число са включени далеч не само раздадените кредити, но и много активи, за които няма опасност да изгубят стойност. Като аргумент анализаторите изтъкват още, че голяма част от паричния ресурс на местните банки идва от депозитния пазар, а не от компанията майка. В този смисъл компаниите майки не са толкова застрашени от загубата на пари в Източна Европа.

Източник: Дневник

Няма коментари:

Популярни публикации

Ако Вие търсите да закупите или да наемете имот

Вижте нашите най-атрактивни предложения:


Продажба на имоти - продава имоти до 50 000 EUR!


Имоти под наем - под наем до 300 EUR!


Eксклузивни оферти за продажба на имоти БЕЗ КОМИСИОННА от купувача!



Можете да се информирате за новостите на пазара на недвижими имоти: новини за имоти,

както и за нашите най-нови предложения: последни оферти за имоти


А ако искате да ги получавате редовно и без усилие – абонирайте се за новините и за офертите с вашия RSS рийдър: RSS Новини ; RSS имоти


последни новини

последни оферти в София

Популярни публикации

My "Недвижими имоти" Bundle

търсене в този блог

Headlines

Новини: